Oświetlenie nowoczesnej kuchni

Oświetlenie nowoczesnej kuchni

Powszechnie wiadomo, że kuchnia to najważniejsze pomieszczenie w każdym domu. Być może nie zawsze pełni funkcję reprezentacyjną, ale bezsprzecznie pozostaje jego sercem. To w niej spędza się najwięcej czasu. Jest miejscem spotkań domowników, a niekiedy także i znajomych. Tu przygotowuje się posiłki, spożywa je, a przy rodzinnym stole toczy długie rozmowy, niekiedy do białego rana.

Myślę, że wiele osób zgodzi się ze mną, że kuchnię można ogłosić nieoficjalnym centrum każdego domostwa. Często to właśnie w niej w ciągu dnia spędza się najwięcej czasu. Przygotowywanie posiłków, spożywanie ich, rozmowy z przyjaciółką, czy wspólne, rodzinne biesiady albo ważne rozmowy. Wszystko sprowadza się do kuchni. Nawet w trakcie większych imprez, najciekawsze rozmowy toczą się niejako na ich zapleczu, czyli właśnie w kuchni. Są i tacy, którzy twierdzą, że najlepsze imprezy i tak zawsze kończą się w kuchni. Zatem wszystko sprowadza się do tego jednego pomieszczenia.

Oświetlenie kuchni

Szczególnego znaczenia nabiera kuchnia, która wraz z salonem i jadalnią tworzy jedną wspólną przestrzeń. Choć z racji braku fizycznego oddzielenia poszczególnych pomieszczeń uzyskaliśmy jedno wnętrze, dzięki zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia możliwe będzie wyodrębnienie jej z całości i stworzenie w pełni funkcjonalnej, eleganckiej kuchni. Warto pamiętać przy tym, że już sama kuchnia składa się z kilku różnych stref, z których, w zależności od ich rozmieszczenia i funkcji, jedna może służyć przygotowywaniu posiłków, inna ich spożywaniu, a jeszcze inna możliwości delektowania się kawą wraz z przyjaciółką. Z tego właśnie względu zamysł zamontowania u sufitu jednej lampy, która miałaby stanowić oświetlenie główne, a zarazem jedyne pomieszczenia, nie do końca się sprawdzi. Najlepiej będzie postawić na zróżnicowane oświetlenie, które umożliwi w pełni komfortowe korzystanie z każdej strefy. W urządzeniu funkcjonalnego wnętrza pomoże zamontowanie kilku źródeł światła, w tym oświetlenia ogólnego, obejmującego całe pomieszczenie oraz jednego lub kilku oświetleń strefowych, gwarantujących wygodę korzystania z całego pomieszczenia.

Oświetlenie ogólne i strefowe kuchni

W nowoczesnej kuchni, która wraz z salonem i jadalnią tworzy wspólną przestrzeń, a zarazem wydzielona jest z niej za sprawą dobrze przemyślanego oświetlenia, idealnie sprawdzą się lampy nowoczesne. Odnosi się to tak do oświetlenia ogólnego, jak i strefowego.

Oświetlenie ogólne

Dawniej zwykło się wieszać żyrandole. Dziś w tej roli idealnie sprawdzi się plafon montowany na suficie w centralnej części kuchni. Inną opcją będą bardzo modne w ostatnim czasie wbudowane w podwieszany sufit oprawy oświetleniowe typu  downlight. Można też postawić na montaż opraw oświetleniowych wbudowanych w sufit, czyli tzw. oczek. Najlepiej, jeśli wyposażone zostaną w ruchome źródło światła, które umożliwi jak najszerszy kąt świecenia, a co za tym idzie równomierne oświetlenie przestrzeni całej kuchni.

Oświetlenie stref roboczych

Właściwe oświetlenie wszystkich stref roboczych jest kluczowe z punktu widzenia zapewnienia komfortowej i bezpiecznej pracy w kuchni. Komfort taki zapewnić mogą oprawy oświetleniowe zamocowane w nowoczesnym, nadkuchennym okapie oraz pod wiszącymi szafkami. Dzięki temu zyskamy możliwość dobrego doświetlenia blatu roboczego. Przy okazji montażu takiego oświetlenia warto pamiętać też o zamontowaniu listw meblowych, które osłonią wzrok osoby pracującej w kuchni.

Aranżując przestrzeń kuchni, należy pamiętać, że zaprojektowane do niego oświetlenie, z jednej strony powinno być jasne i skierowane, z drugiej równomiernie oświetlać całe pomieszczenie.

1 komentarz

Publikuj