Stylowe drzwi drewniane

Stylowe drzwi drewniane

Niezależnie od tego czy mówimy o drzwiach zewnętrznych, czy też o drzwiach wewnętrznych, na pewno bardzo ważne jest to, aby się nam one podobały. Równie istotne jest to, aby były trwałe, czyli przede wszystkim wytrzymałe. Mówiąc o takim asortymencie, jakim są drzwi, na pewno istotne jest określenie tego, z jakiego materiału są one wykonane. Ma to ogromny wpływ na trwałość i funkcjonalność.

Drzwi drewniane – jakość i dobry smak

Zasadniczo większość z nas decyduje się na drzwi ze sklejki, na drzwi drewniane lub też drzwi metalowe. Skupimy się w tym miejscu w sposób szczególny na drzwiach drewnianych. Są one dostępne w bardzo wielu różnych sklepach, są one dostępne w bardzo różnych cenach, ale należy również podkreślić to, że jakość drzwi drewnianych jest zróżnicowana.

Za jakość należy płacić więcej. Jest to reguła, która sprawdza się zwłaszcza w przypadku zakupów różnych elementów wyposażenia mieszkania. Drzwi, zarówno wewnętrzne, jak i zewnętrzne, występują w naprawdę dużej rozpiętości cenowej. Związane jest to z bardzo dużą rozpiętością jakościową. Planujesz dobrze zabezpieczyć swój dom przed włamaniem? Jednocześnie chcesz mieć drzwi wejściowe, które będą posiadały przeszklenie? Nie zdziw się więc, że szkło wmontowane w takie drzwi będzie niezwykle drogie z powodu cech jakościowych, jakie będzie musiało spełniać. Istnieją specjalne skale jeżeli chodzi o podatność drzwi na uszkodzenia oraz problem, jaki będą sprawiać potencjalnym włamywaczom. Im lepsze parametry i wyższa jakość, tym poczujemy się bezpieczniej. Za jakość niestety zapłacimy większe pieniądze. Coś za coś.

Drzwi do każdego mieszkania

Niezależnie zatem od pomieszczenia, od budynku, w którym dane drzwi drewniane mają być zastosowane, warto postawić na bardzo dobrą jakość. Warto nie oszczędzać w sposób przesadny, ponieważ na pewno na tym dobrze nie wyjdziemy. Musimy w tym miejscu wskazać na zalety oraz na wady, jakie można przyczepić do tego rodzaju drzwi, do drzwi drewnianych. Mówiąc o zaletach, na pewno wskażemy na taki aspekt, jakim jest użycie materiału naturalnego. Drzwi drewniane charakteryzują się dobrą izolacyjnością termiczną oraz niewielką podatnością na zmiany temperatury, na odkształcenia. Jest to niewątpliwie bardzo istotny aspekt w kontekście ich trwałości. Na pewno również musimy wskazać na taki aspekt jak możliwość łatwego ich pomalowania, zmiany koloru, renowacji, co w przypadku drzwi wykonanych z innego materiału nie jest już czymś tak oczywistym.

Drewno jako materiał stosowany w wyposażeniu wnętrz ma tysiące lat tradycji. Jest cenione nie tylko ze względu na czysto fizykalne właściwości, lecz również za wygląd. W wielu przypadkach to właśnie cechy estetyczne drewna będą decydowały o tym, na który model drzwi będziemy się decydować. Opcji jest naprawdę wiele. Wystarczy pomyśleć o tym z ilu gatunków drzew możemy zakupić drzwi. Każdy gatunek posiada specyficzną fakturę. Nie musimy jednak zostawiać widocznych słojów – można drzwi pomalować. Drewno jest jednak ponadczasowym elementem estetycznym, który świetnie będzie pasował do prawie każdej aranżacji wnętrza, od klasycznej, po modernistyczną.

Drzwi drewniane mogą być piękne i wysokiej jakości

Skoro była mowa o zaletach drzwi drewnianych, to jednocześnie także chcemy wskazać na ich wady, a takie na pewno można również wyróżnić. Przede wszystkim musimy wskazać na taki aspekt, jakim jest stosunkowo duża wrażliwość na wilgoć. Oznacza to tym samym, że drzwi drewniane muszą koniecznie poddawane być okresowej konserwacji i od tego elementu na pewno nie możemy się odwieźć, na pewno nie możemy tego elementu pominąć. Mówiąc o wadach, nie możemy nie wspomnieć o konieczności konserwacji takich drzwi, gdyż zaniedbując ów aspekt, możemy spodziewać się, że po pewnym czasie nasze drzwi ulegną zdecydowanej degradacji. Nie tylko będą gorzej wyglądać, lecz również słabiej izolować dźwięk i ciepło. Tyczy się to przede wszystkim drzwi wejściowym, narażonym na ciągły kontakt z czynnikami atmosferycznymi pochodzącymi z zewnątrz.

Nie można traktować ceny drzwi drewnianych jako wady. Spektrum cenowe jest bardzo szerokie. Możemy znaleźć drzwi, które będą bardzo tanie, lecz możemy znaleźć również takie, które zdecydowanie nadszarpną nam domowy budżet. Duża rozpiętość cenowa może być traktowana raczej jako zaleta, gdyż istnieć będzie większa szansa, że każdy znajdzie taki model, który będzie w pełni odpowiadać jego wymaganiom i możliwościom finansowym.

Inwestycja na lata?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu drzwi wejściowe w domu traktowane były jak brama w warownym zamku. Chodziło o bezpieczeństwo. Aktualnie również nie chcemy, aby ktoś się włamał do naszego domu, nie kupujemy już jednak najlepszych możliwych drzwi, z myślą o tym, aby przetrwały 100 lat. Dlaczego? Ponieważ współcześni Polacy dużo rzadziej mieszkają w dużych, wielopokoleniowych domach. Młodzież wyjeżdża na studia, wynajmuje mieszkania, a w końcu decyduje się z czasem na wybudowanie własnego domku. Niekoniecznie dużego, ale własnego. Z tego względu dom rodzinny nie jest traktowany już jako bardzo cenny, przekazywany z pokolenia na pokolenie, spadek.

1 komentarz

Publikuj