Wady i zalety drewnienych desek tarasowych

Wady i zalety drewnianych desek tarasowych

Gdy decydujemy się na taras przy naszym domu to kolejna decyzja musi dotyczyć wyboru materiału z jakiego zostanie on wykonany, ze szczególnym uwzględnieniem podłogi. Z wielu przyczyn dużą popularnością cieszą się drewniane tarasy. Chyba większość osób zgodzi się z określeniem „ponadczasowa” dla drewnianej deski tarasowej. Tak budowano dawniej, jednak techniki budownictwa drewnianego silnie rozwinęły się z duchem czasu.

Jakie zalety mają drewniane deski tarasowe? – zapytaliśmy eksperta – Pana Piotra z tartaku Drewnomark z Rzeczyc koło Gliwic:

  1. Drewno stanowi materiał, który doskonale amortyzuje upadki – sprawdzi się więc jeśli w domu są dzieci.
  2. Drewno umieszczone na tarasie w formie desek tarasowych jest ciepłe w dotyku, ale jednocześnie w upalne, letnie dni nie rozgrzewa się do wysokich temperatur.
  3. Całość posadzki może zostać ułożona z dużych elementów drewnianych.
  4. Ma ponadczasowy i klimatyczny wygląd.

Jakie wady mają drewniane deski tarasowe?

  1. Deski drewniane są jednym z mniej trwałych materiałów, umożliwiających wykończenie tarasu.
  2. Promienie słońca mogą powodować zmianę koloru drewna.
  3. Deski tarasowe drewniane wymagają stosowania odpowiednich zabiegów pielęgnacyjnych – pokrywania środkami grzybobójczymi oraz impregnowania przynajmniej raz na kilka lat.

Istnieje jeszcze jedna kwestia, którą niektórzy zaliczają do wad a inni do zalet. A mianowicie zadaszenie drewnianego tarasu sprawi, że będzie on służył nam zdecydowanie dłużej i pozwoli mu na zachowanie swojego piękna i koloru. Osoby marzące o tarasie w formie podestu uważają to za wadę, jednak większość miłośników klasycznego budownictwa drewnianego pokazuje niezwykłą klimatyczność, ciepło i praktyczność takiego rozwiązania.

Cechy najlepszych desek tarasowych drewnianych

  1. Wyższą trwałość deskom tarasowym zapewnia impregnowanie ciśnieniowe.
  2. Najlepszym rozwiązaniem jest wykorzystanie jednego ze znanych gatunków egzotycznego, twardego drewna, jak: bangkirai, tek czy massaranduba, minusem jest bardzo wysoka cena.
  3. Jeśli decydujemy się na deski rodzime – np. modrzewiowe musimy pamiętać o ich odpowiedniej konserwacji.

Drewniany taras wygląda pięknie i nadaje domowi wyjątkowego charakteru. Warto jednak dołożyć wszelkich starań, aby pozostał on w swojej pierwotnej formie, z czasu tuż po montażu możliwie jak najdłużej, bo właśnie wtedy wyglądał tak jak sobie wymarzyliśmy.

1 komentarz

Publikuj