Wynajem sposobem na braki w parku maszynowym

Skuteczne konkurowanie na rynku budowlanym wymaga dziś niestandardowych strategii. Inwestor wybiera zwykle realizatora, pod uwagę biorąc też jego doświadczenie i zakładany czas realizacji. Jak jednak skutecznie konkurować, kiedy inwestycje wymagają niekiedy specjalistycznych, drogich maszyn, a zlecenia nie przychodzą kolejno, jedno po drugim?

Twarda konkurencja

Szczególnie młode firmy budowlane w konkurencji z większymi przedsiębiorstwami nie są w stanie skutecznie rywalizować o zlecenia i zadowalają się realizacją drobnych inwestycji.

Firmy o dłuższym stażu, posiadające rozbudowany park maszyn, zwykle będą w stanie podjąć realizację inwestycji o różnym charakterze, do tego w rozsądnym czasie. Im mniejsza firma, tym trudniej, a samodzielni budowlańcy czy małe firmy specjalizujący się np. w robotach ziemnych, mają trudności z rentownością swoich biznesów.

Kosztowne koparki

Zakup sprzętu – szczególnie ciężkich maszyn i pojazdów to inwestycje na setki tysięcy złotych. Oczywiście zwykle zakup taki odbywa się w modelu leasingu lub kredytu, ale niosą one dodatkowe koszty i wymagają też sporej zdolności kredytowej, która szybko wyczerpuje się w małym przedsiębiorstwie.

Przykładowo, zakup dobrej koparki do prac ziemnych to koszt 300-500 tys. zł.  Taki sprzęt będzie się zwracać latami, a po drodze wymaga też serwisowania i obsługi awarii. Często wykorzystywaną alternatywą jest wtedy zakup sprzętu używanego, ale to wiąże się z ryzykiem trafienia na awaryjną maszynę, do której trzeba będzie ciągle dokładać.

Jeśli jednak mała, kilkuosobowa firma budowlana chce wejść na rynek np. budowy domów, posiadanie choćby minikoparki do podstawowych prac jest po prostu niezbędne. Może oczywiście zlecić prace ziemne innemu przedsiębiorstwu, ale to oznacza konieczność odliczenia sporej części swojej prowizji i istotnie wpływa na zyski z realizacji zlecenia.

Bądź wygodny – wynajmuj!

Alternatywą dla leasingów, czy zakupu tańszego sprzętu używanego jest wynajem. Przykładowo, koparkę w wypożyczalni Boels możesz wynająć już od 430 zł za dzień prac. Wynajmujesz tylko na czas realizacji zlecenia, odpadają więc koszty utrzymania umowy kredytowej, serwisu czy nawet przechowywania koparki, co bywa często pomijane w planie inwestycyjnym.

Korzystając z wypożyczani można w wygodny sposób pozostać elastyczną firmą, która pozwoli na realizowanie różnych zleceń w relatywnie szybkim czasie i dobrej cenie. Cenie wyliczonej w banalny sposób o koszt wynajmu maszyny i czasu pracownika, zamiast zakupu i dążenia do powiązania raty leasingowej z przychodami ze zleceń na kapryśnym rynku.

Nie bez znaczenia jest też fakt, że korzystając z wypożyczalni można ściśle dopasować sprzęt do zlecenia i dodatkowo obniżyć koszt realizacji. W końcu nie wszędzie potrzebna duża, kilkunastutonowa koparka. Do prostych prac czasem wystarczy mała minikoparka, ale ta znów nie podoła poważniejszym zadaniom. Czy wtedy warto kupować obie?

Mądry przedsiębiorca wyliczy częstotliwość zleceń, gdzie wykorzystuje maszyny i ich koszt. Zwykle przynajmniej część sprzętu – czy to koparek, wózków widłowych, wywrotek ale też nawet najprostszych (choć wciąż kosztownych) narzędzi opłaci się wynająć. Sprawdź sam!

Materiał przygotowano we współpracy z Boels.pl

1 komentarz

Publikuj