Zakuwanie węży i przewodów hydraulicznych

Zakuwanie węży i przewodów hydraulicznych

Układy hydrauliczne muszą mierzyć się z olbrzymimi obciążeniami. Są wykorzystywane niemal wszędzie – obok zastosowań w przemyśle, znajdziemy je także w środkach transportu, rolnictwie, systemach klimatyzacji, układach chłodzenia i tysiącach innych urządzeń. Rzecz jasna każdy układ jest tak wytrzymały, jak jego najsłabszy element. Zwykle są nim zakucia węży hydraulicznych. Na te elementy oddziałuje bardzo wysokie ciśnienie, w przypadku błędnego zakucia, może dojść do bardzo poważnych uszkodzeń. Z tego powodu warto powierzyć usługę zakuwania węży i przewodów hydraulicznych firmie, która ma długoletnie doświadczenie i gwarantuje w pełni profesjonalne wykonawstwo.

Węże hydrauliczne

Budowa węży i przewodów hydraulicznych nie jest skomplikowana, bardzo wiele zależy jednak od ich właściwego stanu. Składają się z odcinka węża oraz końcówek, zakończonych tulejami zaciskowymi. Są wykonane z gumy, wzmacnianej dodatkowo oplotem z materiału tekstylnego, stali lub spirali z drutu stalowego. Jeżeli stosujemy węże pochodzące od sprawdzonego dystrybutora, odpowiadające wymaganym normom i dostosowane do konkretnych warunków, nie będziemy musieli martwić się o ich trwałość. Większą uwagę należy poświęcić ich zakuciom. Często to właśnie one zawodzą, doprowadzają do wstrzymania prac, a często także bardzo kosztownych usterek. Chociaż sam proces zakuwania nie jest skomplikowany, warto powierzyć go profesjonalnej firmie, która przeprowadzi go we właściwy sposób, a następnie potwierdzi skuteczność montażu stosownymi badaniami pod wysokim ciśnieniem.

Zakuwanie węży hydraulicznych

Zakuwanie węży hydraulicznych rozpoczyna się od ucięcia przewodu na wybranej długości. W następnym kroku w otworze umieszcza się metalową końcówkę i tuleję zaciskową. Aby zakucie było szczelne i nie zawiodło nas w czasie pracy, zaciska się je przy pomocy zakuwarki. Proces nie trwa zbyt długo – zakuwanie standardowego węża lub przewodu hydraulicznego trwa od 5 do 15 minut. Najczęściej przeprowadza się je także bezpośrednio u klienta. Dla wytrzymałości węża kluczowy jest dobór wykorzystywanych materiałów – jeżeli zdecydujemy się na wykorzystanie Systemu Manuli, zyskamy pewność, że wszystkie komponenty idealnie do siebie pasują. Producent produkuje je jako komplet, także zakuwanie przeprowadza się przy użyciu specjalnie dedykowanego urządzenia. Dzięki temu uzyskujemy kilkukrotnie dłuższą żywotność i znacznie mniejsze ryzyko awarii. Przewody przewyższają obowiązujące normy i długofalowo przekładają się na znaczne oszczędności. Profesjonalna firma będzie w stanie wykonać przewody do zastosowań różnego typu – sprawdzą się zarówno w przemyśle, w tym przemyśle górniczym, maszynach budowlanych, statkach morskich czy prasach hydraulicznych, ale również z przeznaczeniu prywatnym. W każdym przypadku warto skorzystać z jej usług – dzięki temu zyskamy nie tylko wysoką trwałość, ale również gwarancję bezpieczeństwa w miejscu pracy – a to wyjątkowo ważny aspekt wykorzystywania układów hydraulicznych.


Artykuł został przygotowany przy współpracy z firmą Fluiconnecto oferującą komponenty hydrauliki siłowej z Gliwic.

Publikuj